Akupunktūros procedūra – tradicinės kinų medicinos gydymo metodas, paremtas biologiškai aktyvių taškų stimuliacija.

Rytų medicinos manymu, žmogaus gyvybinė energija kūne teka specialiais kanalais – meridianais. Kiekvienas iš jų yra susijęs su tam tikrais organais ar jų dalimis. Meridianai sujungia daugelį organizme vykstančių procesų  į vientisą ir darnią sistemą.

Tradicinės kinų medicinos gydytojai, naudoję akupunktūros procedūrą, stengėsi suprasti žmogaus organizmo mechanizmus, remdamiesi tuo metu vyravusia filosofija ir požiūriu į pasaulį. Tuomet susiformavo in-jan teorija, kuri teigia, jog sveikame žmoguje turi būti dinaminė pusiausvyra tarp dviejų priešingų jėgų – jan – dangaus ir in – žemės.

Kinų medicina teigia, jog viena pagrindinių ligų priežasčių yra energijos tekėjimo sutrikrimai, kurie gali atsirasti dėl mūsų nesubalansuoto gyvenimo būdo – streso, mažo fizinio aktyvumo, netinkamos dietos ir daugelio kitų priežasčių.

 

Sutrikus organizmo pusiausvyrai – susergama. Akupunktūros procedūra gali padėti ją atstatyti.

Kiekvienas iš simptomų gali būti priskirtas arba in, arba jan grupei, o jų bendra visuma sudaro sindromą. Gydant įvairius sutrikimus yra svarbu atsižvelgti į šią pusiausvyrą, panaudojant gyvybinės energijos kanalus, kuriais teka či energija.

Akupunktūros procedūra paremta taškų stimuliacija, kuriuose vidaus organų energija išeina į paviršių. Per šiuos energetinius taškus galima daryti įtaką vidaus organų būklei ir bendroms jų sistemoms. Šiuolaikinė medicina šiuos taškus vadina biologiškai aktyviais taškais. Buvo nustatyta, kad jų elektrinis potencialas ir kiti fiziologiniai parametrai skiriasi nuo aplinkinių audinių,  taip pat, jog juose yra didesnė koncentracija nervinių galūnėlių ir smulkių kraujagyslių.

Išskirtinį organizmo atsaką į akupunkturą, stimuliuojant lemia sudėtingi refleksai bei neurohumoralinės reguliacijos mechanizmai. Būtent tai ir nagrinėja medicinos šaka refleksoterapija, kuri gali būti naudojama kaip efektyvus gydymo metodas kovojant su daugybe sveikatos problemų.

akupunktūros procedūra

Akupunktūros procedūra remiasi šiais pagrindiniais principais:

  • Žmogus kūnas atitinka žemę ir dangų (tai išreiškia in ir jan santykis). Į organizmą yra žiūrima kaip į mikrokosmosą, kuris yra neatsiejamas nuo makrokosmoso.
  • Žmogaus gyvenimas reguliuojamas penkių pirminių elementų koncepcijos. (ugnis, vanduo, žemė, medis ir metalas)
  • Normalų organizmo, sistemų ir organų funkcionavimą užtikrina gyvybinė energija či, cirkuliuojanti specifiniais kanalais (meridianais).

 

Akupunktūra žvelgia į žmogaus organizmą kaip į visumą, o ne gydo atskiras ligas ar sutrikimus. Tradicinė kinų medicina teigia, jog žmogaus kūne yra išsidėstę daugiau nei 2000 akupunktūrinių taškų, kurie susiję su skirtingais organizme vykstančiais procesais ir sistemų funkcijomis. Akupunktūra veikiant biologiškai aktyvius taškus, mūsų organizmas mobilizuoja savo gydomąsias jėgas, suaktyvėja kraujotaka, skysčių bei energijos cirkuliacija organizme. Taip pat didėja apsirūpinimas deguonimi, maisto medžiagomis bei suaktyvėja valymosi procesai, suderinamos endokrinė bei nervų sistemos, sustiprėja imuninės sistemos veikla. Tinkamai taikoma akupunktūra padeda atkurti organizmo vidinės energijos pusiausvyrą, o tai leidžia žmogui susidoroti su jį užklupusia liga.

 

Dry Needling  (sausas adatavimas)

   Dry needling, arba dar kitaip vadinamas -sausasis adatavimas, yra metodas, kuris pastaruoju metu vis dažniau įtraukiamas į įvairių sveikatos problemų sprendimą tokių kaip raumenų skausmais ar raumenų disfunkcijos. Metodo esmė- labai plonomis adatomis tiesiogiai veikiami raumenų mazgai ir skausmo zonos.

   Sauso adatavimo populiarumą lemia tiek moksliniai įrodymai apie jo efektyvumą, tiek konkrečių pacientų patirtys, kurios atskleidžia realius gyvenimo kokybės pagerėjimus.

Mokslinėje literatūroje dry needling yra plačiai nagrinėjamas kaip veiksmingas būdas mažinti skausmą ir raumenų įtampą.

    2017 metais atlikto tyrimo, skelbto “Journal of Physiotherapy”, rezultatai rodo, kad dry needling veiksmingai mažina skausmą ir gerina funkciją pacientams su miofascialiniu skausmu t.y. gilus, bukas, geliantis skausmas, kurį pablogina raumenų įtampa. 

2019 m. “Journal of Pain Research” publikuotas darbas, rodo, kad dry needling gali ženkliai sumažinti chronišką peties  skausmą ir pagerinti judesių amplitudę. Pacientai, kuriems buvo atliktas dry needling, patyrė ženklų skausmo sumažėjimą ir funkcijų gerėjimą, palyginti su kontrolinės grupės pacientais, kurie gavo standartinę medicininę priežiūrą.

  Šie ir kiti panašūs tyrimai patvirtina, kad dry needling yra vertingas įrankis kovojant su skausmu, sustiprinant kraujotaką pažeistose srityse ir skatinant natūralius organizmo atsinaujinimo procesus.

Mūsų pacientų istorijos:

 L.M., bėgikė: intensyviai besirengianti maratonui, susidūrė su nuolatiniais blauzdos raumenų skausmais, trukdančiais jos treniruočių procesui. Po kelių dry needling seansų ji ne tik pastebėjo akivaizdų skausmo sumažėjimą, bet ir galėjo grįžti prie įprasto treniruočių intensyvumo.

J.K., IT specialistas: ilgos darbo valandos prie kompiuterio sukėlė chronišką nugaros skausmą, kuris apsunkino tiek darbą, tiek laisvalaikio veiklas. Dry needling terapija ir  ergonomiškas darbo vietos patobulinimais leido ne tik sumažinti skausmo lygį, bet ir pagerinti bendrą savijautą bei darbingumą.

E.P., mokytoja: ilgametė mokytoja, kenčianti nuo pečių ir kaklo srities skausmų dėl didelio darbo krūvio ir streso. Sausas adatavimas kartu su atpalaiduojančiomis pratimų programomis, padėjo atsikratyti kasdienių skausmų ir pagerinti profesinę veiklą.

       Šie konkretūs atvejai kartu su moksliniais tyrimais ir ekspertų nuomonėmis iliustruoja dry needling terapijos potencialą ir lankstumą gydant įvairius skausmo sindromus ir raumenų disfunkcijas.

    Sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad sėkmės raktas taikant sausą adatavimą yra individualus požiūris. Kiekvieno paciento atvejis yra įvertintamas, atsižvelgiant į jo unikalias sveikatos būkles ir poreikius, o procedūras atlieka tik sertifikuoti ir šioje srityje patyrę specialistai.

   Dry needling – tai inovatyvus ir mokslu grįstas metodas, teikiantis realią naudą pacientams, siekiantiems skausmo mažinimo ir gyvenimo kokybės gerinimo.