Kas yra ausų akupunktūra ?

Aurikuloterapija arba ausų akupunktūra – tai gydymo metodas, kuris remiasi biologiškai aktyvių taškų, esančių žmogaus ausies kaušelyje, stimuliacija. Rytų medicinos teigimu, išorinėje ausyje aptinkama 100 – 200 skirtingą poveikį turinčių akupunktūrinių taškų.

Ši refleksoterapijos procedūra atliekama tiek ir atskirai, tiek ir naudojama kartu su tradicine meridianine – korporaline akupunktūra. Vis dažniau šis rytų medicinos metodas yra minimas ir kaip atskira akupunktūros disciplina. Konkretus gydymo metodas paskiriamas visuomet tik po nuodugnios diagnostikos ir individualios analizės. Aurikuline akupunktūra galima paveikti įvairius organus, jų funkcijas, taip pat ir žmogaus psichosomatinę būseną, įvairius biocheminius, fiziologinius procesus.

 

Ausų akupunktūra – praeties patirtys ir tyrimai

Ausų taškų stimuliacijos poveikis buvo pastebėtas dar labai seniai. Visada buvo suvokiama, jog mūsų ausys yra unikalus ir sudėtingas organas, atsakingos už klausos ir pusiausvyros funkcijos – informacijos apie aplinką perdavimą smegenims. Ausies kaušelis praeities kultūrose dažnai buvo lyginamas su įsčiose gulinčiu vaisiumi ir kėlė susidomėjimą. Tyrimų ištakos randamos Persijoje, Egipte bei senovės Kinijoje. Buvo domimasi kodėl ausies kaušelis formuoja įvairias kreives ir kaip jos varijuoja. Žinoma, ausies kaušelio forma skirta akustiškai geresniam garso bangų priėmimui, tačiau vėlesni tyrimai parodė, jog labai savitas ir išskirtinis yra ir nervų išsidėstymas juose bei jų ryšys su smegenimis. Oficialiu aurikuluterapijos pradininku yra  laikomas dvidešimtąjame amžiume tyrimus vykdęs Prancūzijos gydytojas ir mokslininkas Paul Nobier, kuris aprašė aurikulinės akupunktūros taškų sistemą ir ilgą laiką vykdė mokslinius tyrimus.

ausų akupunktūra

 

Ausų akupunktūra ir jos panaudojimas

Dažniausiai ši akupunktūra yra naudojama kaip papildoma priemonė rytų medicinoje, bet paskutiniu metu ji yra vystytosi kaip atskiras gydymo metodas. Viena pagrindinių aurikulinės akupunktūros indikacijų yra skausmo malšinimas. Kita aiški indikacija – priklausomybės ligos, netgi stiprios, tokios kaip priklausomybė nuo heroino ar metadono. Visgi, daug dažniau naudojama, kaip akupunktūra nuo rūkymo, taip pat norint atsisakyti alkoholizmo ar kitų priklausomybių. Taip pat aurikuloterapija ypač efektyviai naudojama svorio korekcijai, įvairios kilmės skausmų gydymui. Pasaulio Sveikatos Organizacija yra pateikusi sąrašą ligų, kurios gali būti gydomos akupunktūra.

 

Sutrikimai, kurių atveju ausų akupunktūra yra efektyviausia:

  • įvairios kilmės skausmas
  • stresas
  • ginekologiniai sutrikimai
  • skrandžio, žarnyno ligos
  • neurologinės probelmos
  • širdies ir kraujagyslių ligos
  • anstsvoris
  • regėjimo sutrikimai
  • miego sutrikimai
  • alerginis rinitas

 

Diagnostika ir ausų akupunktūra

Aurikulinė akupunktūra taip pat yra taikoma ir diagsnotikoje. Apžiūrint pacientus yra atsižvelgima į ausies formą, spalvos ir kreivių pokyčius, išbėrimus ir kitas išorines indikacijos. Empiriškai yra tiriami ir paciento pojūčiai stimuliacijos metu. Diagnostikai taip pat naudojamas ir elektroakupunktūros prietaisas, kurio pagalba nustatoma tiksli akupunktūrinių taškų vieta ir jų biofizinės charakteristikos. Įvertinus visas savybes, galima nustatyti, kuri kūno vieta yra problematiška.

aurikuloterapija

 

Aurikuloterapijos procedūra

Pacientui aurikuloterapija gali pasirodyti labai panaši į tradicinę akupunktūrą. Tai lemia panašūs diagnostiniai metodai – akupunktūros taškų palpavimas, taškų diagnostika elektronikos prietaisais, liežuvio apžiūra ir kita. Visgi, yra pakankamai didelis skirtumas, kadangi reikia labai kruopščiai atrinkti reikiamą tašką ir naudoti specifinę adatų įvedimo techniką. Dažniausiai aurikuloterapijos procedūra trunka 20-30 minučių, dažnai ją patartina derinti su tradicine akupunktūra. Aurikuloterapijoje taip pat naudojami ir neinvaziniai gydymo būdai – aurikuliniai taškai veikiami ne adatos dūriais, bet naudojant magnetus, ispaniškas vakarijas ar kai kurių kitų augalų sėklas, turinčias atitinkamą dydį, formą bei chemines savybes. Taip pat ausies taškai gali būti stimuliuojami lazeriu arba elektros impulsais. Šie neinvaziniai metodai yra neskausmingi, todėl gali būti naudojami vaikų gydymui, taip pat jie tinka žmonėms bijantiems adatų.
Norint pratęsti procedūrų efektyvumą pacientams duodami nurodymai, kaip, kada ir kiek ilgai reiktų masažuoti atitinkamus taškus ausyse. Pavyzdžiui, norint koreguoti antsvorį, atitinkamus taškus, su prie jų pritvirtintomis sėklomis, reikia masažuoti prieš valgį.

 

Akupunktūra nuo antsvorio – svorio metimui

Ausų akupunktūra arba aurikulinė terapija – naudojamas, kaip vienas iš pagalbimių metodų svorio reguliavimui. Taikomas kartu su subalansuota dieta ir tinkama mankšta gali duoti ilgai išliekantį rezultatą. Naudojant specialią diagnostinę įrangą, ausies kaušelyje randami tam tikri biologiškai aktyvūs taškai. Iš pradžių jie yra veikiami elektros srove arba mažo spindžio adatomis. Šių taškų stimuliacija suaktyvina fiziologinius procesus virškinimo sistemoje, pagreitina medžiagų apykaitą bei slopina alkio jausmą. Antsvorio problemos dažnai būna susijusios ir emocijomis, todėl aurikulinės akupunktūros procedūros metu veikiami ir taškai, susiję su emocijomis, vadinamieji „streso taškai“. Taip pat procedūros pabaigoje specialiuose taškuose pritvirtinamos augalų sėklos, kurios naudojamos kinų medicinoje ir turi specifinių savybių. Taip dar labiau padidinamas procedūros efektyvumas bei pagreitinamas svorio metimo procesas.

akupunktura nuo antsvorio