Kinų akupunktūra

Kinų akupunktūra yra rytų medicinos gydymo metodas naudojamas įvairių ligų ir būklių gydymui. Akupunktūra žvelgia į žmogaus organizmą kaip į visumą, o ne gydo atskiras ligas ar sutrikimus. Akupunktūrą ir kitas tradicinės kinų medicinos procedūras atliekantis specialistas vadinamas akupunktūros specialistu arba reflesoterapeautu. Akupunktūros gydytojai gydymo metu siekia atstatyti Či energijos pusiausvyrą, Yin ir Yang bei penkių vyraujančių žmogaus organizme elementų balansą. Specialiais kanalais žmogaus organizme tekančios energijos srovė dėl įvairių priežasčių gali būti sutrikusi arba kai kuriais atvejais ir visai užblokuota. Dėl to gali sutrikti sveikatos būklė ir užklupti įvairios ligos. Gydomosios procedūros yra naudojamos norint atstatyti organizmo balansą ir energijos pusiausvyrą.

Akupunktūra buvo pradėta praktikuoti prieš kelis tūkstančius metų Kinijoje. Vėliau ji buvo plėtojama ir kitose rytų azijos šalyse – Japonijoje, Korėjoje ir kitose.  Per daugelį metų išsivystė kelios skirtingos jos rūšys ir metodai. Vakaruose tradicinė kinų akupunktūra yra praktikuojama jau kelis šimtmečius. Per tą laiką buvo atlikta įvairių tyrimų ir akademinių stebėjimų. Buvo įrodytas procedūrų efektyvumas ir metodas oficialiai buvo pripažintas Pasaulinės Sveikatos Organizacijos. Šiuo metu praktikuojami akupunktūros metodai skiriasi nuo ankščiau taikytų. Atlikti akupunktūros mechanizmo eksperimentai ir bandymai leido mokslininkams ir gydytojams suprasti esminius metodo taikymo būdus ir išvystyti šiuolaikinį gydymo algoritmą.

Viena iš pagrindinių akupunktūros teorijų remesia biocheminiu žmogaus organizmo atsaku į adatų stimuliaciją. Veikiant centrinę nervų sistemą, smegenys išskiriami specifiniai beta endorfinai, kurie vadinami laimės hormonais, tai sukelia euforinę būseną, žmogus jaučiasi laimingas, taip pat slopinamas skausmas. Akupunktūra taip pat mažina uždeginiminius procesus, sustipriną imuninę sistemą ir normalizuoja vidaus organų veiklą. Taip pat didėja apsirūpinimas deguonimi, maisto medžiagomis bei suaktyvėja valymosi procesai, suderinamos endokrinė bei nervų sistemos. Tinkamai taikoma akupunktūra padeda atkurti organizmo vidinės energijos pusiausvyrą, o tai leidžia žmogui susidoroti su jį užklupusia liga.

kinų akupunktūra

Kokios ligos yra gydomos kinų akupunktūra ?

Procedūromis yra gydomos pačios įvairiausios ligos. Kaip pirminis gydymo metodas akupunktūra yra taikoma gydant specifines nervų sistemos ligas, įvairius uždegimus ir pojūčių sutrikimus.

Taip pat procedūros yra naudojamos nevaisingumo gydymui. Tradicinės kinų medicinos procedūros gali padidinti daugelio nevaisingumui naudojamų vaistų efektyvumą, nes jos natūraliai atstato hormonų balansą organizme. Procedūromis gydymos nereguliarios ir skausmingos mėnesinės, moterų nevaisingumas, policistinis ovuliacinis sindromas , menopauzė ir kiti moterų ciklo sutrikimai. Tinkamai taikomas metodas gali padėti natūraliai susilaukti kūdikio.

Taip pat gydymas adatomis gali būti ypač veiksmingas gydant potrauminio steso sindromus. Tyrimai rodo, jog akupunktūra gali padėti įvairių psichosomatinių būklių metu. Ji naudojama gydant depresiją, nerimą, baimes, miego sutrikimus ir įvairias priklausomybes, tame tarpe ir rūkymą.

Rytų medicinos procedūros taip pat naudojamos gydyti įvairius alerginius susirgimus, tame tarpe ir broncinę astmą.

Ypač veiksmingai rytų akupunktūra naudojama gydyti skausmą. Gydomi įvairaus tipo skausminiai sutrikimai. Malšinamas chroniškas ir trumpalaikis skausmas. Skausmas gydomas praktiškai visose kūno vietose. Gydomi nugaros, kaklo, pečių, pilvo, juosmens, kelių skausmai, taip pat gali būti gydoma ir migrena.

Kinų akupunktūra taip pat efektyviai gydomos virškinimo trakto ligos, ji taip pat gali būti naudojama svoriui mesti ir koreguoti mitybos sutrikimus.

Kitos būklės ir sutrikimai:

Alzhaimerio liga, angina, dėmesio deficit hiperaktyvumo sutrikimas, paralyžius, širdies aritmijos, karpalo tunelio sindromas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, neuropatijos, detoksikacija, disfagija, dispepsija, endometriozė, enurezė, epilepsija, erekcijos disfunkcija, glaucoma, ūminis hordeolis, hipertenzija, dirgliosios žarnos sindromas, stenozės, kiaulytė, šlapimo nelaikymas, sensorineurinis klausos praradimas, insultas ir insult reabilitacija, temporomandibulinė sąnarių disfunkcija, spengimas ausyse, gimdos fibrozė, kraujagyslių demecija.

Kaip veikia kinų akupunktūra?

Gydymo metu, itin plonos adatos (plonesnės už žmogaus plauką) įbedamos į žmogaus kūną specialiuose taškuose, kurie vadinami akupunktūriniais taškais. Šie taškai pasižymi išskirtinėmis fiziologinėmis savybėmis, todėl medicinoje yra vadinami biologiškai aktyviais taškais. Akupunktūros taškai nuo aplinkinių audinių skiriasi įvairiomis fiziologinimės ir histologinėmis savybėmis: elektriniu potencialu, garsiniu ir magnetiniu laidumu, optinėmis ir izotopinėmis savybėmis. Taip pat  skiriasi nervinių galūnėlių jautrumo lyginis, mukopolisacharidų ir baltymų koncentracija, taip pat juose yra randamas ir didesnis jungiamojo audinio plokštelių kiekis.

Juos stimuliuojant yra veikiama centrinė nervų sistema, veikiama įvairių organų veiklą, reguliuojama hormoninė sekrecija.

Kas vyksta apsilankius pas gydytoją refleksoterapeautą?

Pirmojo apsilankymo metu kinų akupunktūros specialistas įvertina paciento sveikatos būklę. Naudojant įvairius diagnostikos metodus įvertinamas energijos pasiskirstymas organizme ir esami sutrikimai. Tradicinėje kinų medicinoje taikomi šie diagnostikos būdai: apžiūra, auskultavimas, kvėpavimo tikrinimas, palpatacija, kūno dalių įvertinimas: vertinamas liežuvis, jo forma, įsitempimas dydis, spalva ir apnašos, taip pat dantenų būklė. Taip pat klausymosi metu įvertinami įvairų garsai, tokie kaip švokštimas . Taip pat įvertinamas paciento apetitas, karščiavimas ir prakaitavimas, troškulys, miego ritmas. Taip pat dėmesio skiriama įvairiems pojūčiams įvairiose kūno vietose ir specifiniuose biologiškai aktyviuose taškuose. Po diagnostikos pacientas yra supažindimas su gydymo specifika, galimais gydymo rezultatais, metodais ir kitomis aplinkybėmis.

Ar kinų akupunktūra yra skausminga?

Kaikurie žmonės išgirdę žodį adata ima jaudintis. Tačiau reikia suprasti, jog procedūrų metu naudojamos adatos nėra panašios į buityje ar medicinoje naudojamas adatas. Akupunktūrinės adatos yra mažos ir itin plonos. Procedūrų metu gali būti jaučiamas tik lengvas spaudimas, skausmas nėra juntamas.

Kinų akupunktūra ir procedūros eiga

Akupunktūriniai taškai yra išsidėstę įvairiose kūno vietose. Priklausomai nuo paciento būklės yra naudojami specifiniai taškai arba jų kombinacijos. Dažniausiai procedūrai yra naujoma nuo kelių iki keliolikos adatų. Adatų ilgis yra nuo keliolikos iki keliasdešimt milimetrų, jų diametras carijuoja tarp 0.16 iki 0,46 milimetrų. Adatos taip pat gali būti naudojamos ir stimuliacijai elektros impulsais, taip norint padidinti procedūrų efektyvumą.

Po kinų medicinos akupunktūrų žmonės dažnai jaučiasi daug energingingesni, bet tuo pačiu metu ir atsipalaidavę. Priklausomai nuo esamos situacijos, pagerėjimas gali būti juntamas iš karto, po kelių dienų arba po keletos savaičių.

Kinų akupunktūra ir kitos susijusios praktikos

  • Moksoterapija – naudojant specialius cigarus yra šildoma paciento oda. Dažniausiais moksoterapija naudojama įvairiems chroniškiems sutrikimams.
  • Taurių terapija – alternatyvios medicinos metodas naudojant specialias taures ant odos.
  • Tui na – tradicinės kinų medicinos metodas, kuomet vien rankomis skatinimas Či energijos tekėjimas.
  • Akupresūra –neivazinė procedūra, kurios metu veikiami biologiškai aktyvūs taškai.
  • Karštų adatų terapija – įkaitintos akupunktūrinės adatos naudojamos akupunktūrinių taškų stimuliacijai.
  • Elektroakupunktūra – biologiškai aktyvūs taškai stimuliuojami elektros impulsais.
  • Sonopunktūra – biologiškai aktyvūs taškai stimuliuojami ne adatomis, o ultragarsu.
  • Fitorerapija – naudojmi įvairios augalinės ir gyvulinės kilmės medžiagos naudojams tradicinėje kinų medicinoje.
  • Aurikuloterapija – specifinė akupunktūrs sritis, kurios metu veikiami akupunktūriniai taškai esantys ausyse.
  • Skalpo akupunktūra – specifinė rytų medicinos šaka, kuomet veikiami itin specifiniai taškai esantys žmogaus galvoje.
  • Kosmetinė akupunktūra – specifinė akupunktūros procedūra, naudojama norint sumažinti raukšles ir senėjimo požymius ant veido.
  • Rankų akupunktūra – siaura akupunktūros sritis, besiremianti energijos tekėjimu žmogaus rankose.

Akupunktūra Vilnius